W wieku XVIII z polecenia pana na Zamku Książ księcia Hochberga na terenie jego posiadłości wzniesione zostały oficyny gospodarcze dla koni, które w wieku XIX zostały otoczone specjalnymi szkieletowymi zabudowaniami w kształcie czworoboków, które do dnia dzisiejszego spełniają swoje zadanie, a dzięki unikalności stanowią niezwykły zabytek. Na początku wieku XX oficyny poddane zostały gruntownej przebudowie i zaczęły pełnić funkcje stajni zamkowych.
W roku 1935 stajnie zostały przejęte przez państwo pruskie i przebudowane na Stado Ogierów Fursteinstein, do którego konie zostały sprowadzone ze zlikwidowanego Stada Ogierów Lubiąż. W czasie wojny większość hodowli na Dolnym Śląsku w tym także liczące 141 koni Stado Ogierów przy Zamku Książ zostało całkowicie zniszczone. Na szczęście w stanie niemal nienaruszonym zachował się obiekt Stada i po zakończeniu wojny został on przeznaczony na stadninę koni Ministerstwa Rolnictwa.
W 1947 roku powstało Stado Ogierów Książ, w którym przez trzynaście lat trwały prace nad przywróceniem poziomu jakości koni, w celu odtworzenia hodowanych niegdyś na Górnym i Dolnym Śląsku ogierów typu Śląskiego. W roku 1993 Stado zostało przyjęte do Zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa OT w Warszawie, a kilka lat później zostało włączone do Stada Ogierów Sieraków Spółka z o.o., które do dnia dzisiejszego działa na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, a stan ogierów wynosi 90 koni, w tym 87 szlachetnych i 3 zimnokrwiste.
Obok Stada w 1997 roku na terenie Książa powstała także Stadnina łącząca klacze z dwóch zlikwidowanych Stadnin: w Strzelcach Opolskich i Strzegomiu. Obecnie w Stadninie znajduje się 40 klaczy elitarnych, które w 2005 roku zostały objęte programem ochronnym ras.
Od wielu lat przy Stadzie działa jeździecki klub SLKS, którego zawodnicy zdobywają najwyższe sukcesy w skokach, ujeżdżaniu i powożeniu. Stado Ogierów Książ to obiekt znany w całej Europie i na Świecie, należy bowiem do najwspanialszych zabytków oraz najlepszych hodowli Ogierów w Polsce.
Stado Ogierów Książ jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie przede wszystkim ze względu na swoje bliskie sąsiedztwo z samym Zamkiem Książ oraz malownicze położenie. Atrakcją są także organizowane na miejscu zawody w jeździectwie, kuligi i przejażdżki bryczkami. Przy stadzie Książ mieści się także szkoła nauki jazy konnej, wypożyczalnia rowerów oraz pensjonat. Organizowanie są tu także liczne imprezy rekreacyjne takie jak „Rowerowy Piknik Rodziny”, „Dzień Dziecka” czy „Święto kwiatów” wszystkie z pokazami powożenia i ujeżdżania, przejazdami bryczką, muzyką, gastronomią i licznymi zabawami. W czasie letnim Stado Ogierów Książ organizuje także półkolonie, kolonie i obozy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Stada Ogierów Książ